SËRISH VJEN MARSI, POR HASHIM THAÇI NUK SHKON NË KULLËN E JASHARËVE

Dikur, por ndoshta edhe sot, ish-lideri politik i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçi, krenohet me të vetmen fotografi që mund ta gjesh në internet – Adem Jashari dhe Hashim Thaçi bashkë në një foto. Por Adem Jashari nuk e di se personi që ia kishte hedhë dorën mbi krah, tash e disa vjet nuk e viziton kullën e familjes së tij.

Vizitat te Jasharët shpeshtohen, sidomos në data historike, siç është Dita e Flamurit e Shqipërisë; Epopeja e UÇK-së; Pavarësia e Kosovës.

ademjasharihashimthaci

Thaçi nuk harron të bëjë nderime te varrezat e martirëve të kësaj familjeje. Por jo edhe te kulla ku ata u lindën dhe u rritën.

Ende nuk dihet publikisht pse kaq shumë u ftohen marrëdhëniet mes ish-liderit të UÇK-së dhe familjes së komandantit legjendar, Adem Jashari. Një gjë dihet publikisht se në kullën e tyre asnjëherë nuk u prit Hashim Thaçi.

6.3.2014_-_ZKM-03

Në mars të vitit 2013, në kohën e Epopesë së UÇK-së, asokohe kryeministri Hashim Thaçi kishte bërë nderime te varrezat e kompleksit memorial ‘Adem Jashari’ në Prekaz. Ai shoqërohej me tashmë ish-presidenten, Atifete Jahjaga.

Mbajtën fjalim para medieve, por assesi të shkojnë te kulla, në odën ku familjarët presin e përcjellin shumë vizitorë e personalitete të ndryshme.

“Çdo rënie është e dhimbshme por kjo rënie ka qenë ajo e cila ka bashkuar popullin e Kosovës ajo që e ka ngritur në këmbë të gjithë shqiptarët kudo që jetonin që i ka bashkuar rreth idealit për çlirimin e Kosovës dhe për ndërtimin e Kosovës së pavarur dhe sovrane”, kishte thënë Thaçi.

Homazhe_28.11.2013_001

Erdhi Dita e Flamurit të Shqipërisë – ish-kryeministri Thaçi merr rrugën për në Prekazin heroik, për t’i nderuar të rënët. ’28 Nëntori’ – përveç simbolikës për Ditën e Flamurit të Shqipërisë, ajo lidhet edhe me ditëlindjen e Adem Jasharit.

Por prapë nuk shkon në kullë më 29 nëntor 2013. Ai sërish ishte me presidenten Atifete Jahjaga.

Më 17 shkurt 2016 – në ditën e Pavarësisë së Kosovës, sërish viziton kompleksin Memorial ‘Adem Jashari’. Kësaj here në një pozicion tjetër – atë të zv/kryeministrit të Kosovës. Ai ishte në shoqëri me kryeministrin Isa Mustafa.

6.3.2015_-_ZKM-05

Natyrisht, fjalime të zakonshme, por jo edhe në kullë.

Sërish vjen marsi, por Hashim Thaçi nuk shkon në kullë për vizitë. Kësaj here ishte ndërruar sërish pozicion – ishte bërë presidenti i Republikës së Kosovës.

Më 5 mars 2016, presidenti Hashim Thaçi nderon martirët. Kulla e tyre ishte përball varrezave – ka pamje të qartë. Prapë jo.

28_11_10_26048_28.11.2010-ZKM-6

Raportet e ftohta mes Thaçit dhe familjes Jashari u dëshmuan edhe më vonë – me rastin e zgjedhjes së tij president,

Kishte qenë praktikë që familja e heroit Adem Jashari zakonisht të merrte pjesë në seancë, por në ditën kur ai po e priste ditën më të mirë – edhe pse me gaz lotsjellës në sallë e protesta jashtë Kuvendit – askush nga familja Jashari nuk ishte aty.

Sot ka nisur Epopeja e UÇK-së e cila do të zgjasë tri ditë. As kësaj radhe presidenti i Kosovës Hashim Thaçi nuk e vizitoi kullën e Jasharëve./Insajderi.com

17155411_1509549262397489_3188195053576877013_n

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme