Skocia me referendum për pavarësi në vitin 2018

Kryeministrja skoceze, Nicola Sturgeon njoftoi sot se, në rast të një referendumi të ri për pavarësi për të parandaluar efektet e Brexit, atëhere vjeshta e 2018-ës do të ishte periudha më e favorshme për të organizuar një proces të tillë.

E intervistuar nga BBC në kuadër të një dokumentari të titulluar “Brexit”, marrëveshja më e rëndësishme politike e Britanisë së Madhe, në lidhje me mundësinë e një referendumi të dytë për vetëqeverisje dhe momentin më të përshtatshëm për ta organizuar, kryeministrja mbështetëse e pavarësisë siguroi se asgjë nuk përjashtohej.

Në fund të dhjetorit, Nicola Sturgeon prezantoi planin e saj, pasi Skocia votoi 62 për qind pro qëndrimit në Bashkimin Evropian, për të vijuar që vendi të mbetej anëtar i tregut të përbashkët evropian, pavarësisht Brexit.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme