Snapchat ngre shqetësime për sigurinë e fëmijëve

Përditësimi më i ri i Snapchat ka ngritur shqetësime të mëdha.

Snap Map i lejon njerëzit të kërkojnë vende të tilla si shkollat ​​dhe të shohin video dhe fotografi të postuara nga fëmijët brenda, transmeton Periskopi.

Gjithashtu u lejon njerëzve të gjejnë “miqtë” e tyre në një hartë që është mjaft e saktë për të përcaktuar se ku jetojnë njerëzit.

Një mesazh për prindërit e postuar nga Akademia e Shën Pjetrit në Staffordshire paralajmëroi se funksioni i ndarjes së vendndodhjes u lejon njerëzve “të gjejnë pikërisht aty ku je, ndërtesa ku je dhe vendndodhjen e saktë brenda ndërtesës”.

Një prind e përshkroi përditësimin si “të rrezikshëm” ndërsa një tjetër tha se nuk mund ta gjejë cilësimin për ta çaktivizuar.

“Nëse ju zmadhoni direkt hartën e re Snapchat ajo fjalë për fjalë ju tregon ku jetoni të gjithë? Si adresë e saktë – pak i e frikshme apo jo?”, shkroi një përdoruese e quajtur Leanne.

Ndërsa, Snap tha se informacioni i saktë i vendndodhjes ishte i nevojshëm për të lejuar miqtë të përdorin shërbimin për t’u takuar, për shembull në një restorant apo festival të mbushur me njerëz, dhe thanë se pikat e interesit në hartë, siç janë shkollat, janë siguruar nga shërbimi i hartës së tretë të palëve Mapbox. /Periskopi/

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme