Tillerson do të kërkojë nga NATO që të rrisë presionin ndaj Rusisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, në takimin e ministrave të jashtëm të NATO-s do të diskutojë për nevojë që aleanca t’i bëjë presion Rusisë mbi “agresionin ndaj fqinjëve” dhe që të përmbushë obligimet për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë.

Kështu ka thënë një zyrtar i Departamentit të Shtetit, teksa ka komentuar përmes telefonit me gazetarët, vetëm disa ditë përpara se Tillerson të marrë pjesë në takimin e NATO-s në Bruksel.

Në takimin e 31 marsit, Tillerson do të “konsultohet me aleatët për përkushtimet tona të përbashkëta për të përmirësuar situatën e sigurisë në lindje të Ukrainës dhe nevojën që NATO të vazhdojë t’i bëjë presion Rusisë për t’i dhënë fund agresionit ndaj fqinjëve, dhe të respektojë marrëveshjen e Minskut”, ka thënë ky zyrtar që ka folur në kushte anonimiteti.

Tillerson kishte planifikuar që të mos marrë pjesë në takimin e NATO-s, që fillimisht ishte paraparë të mbahej më 5-6 prill. Por më pas ky takim u planifikua që të mbahet më 31 mars.

Gjatë fushatës zgjedhore më 2016, Donald Trump e kishte përshkruar NATO-n si organizatë të “vjetruar”. Ai gjithashtu ka bërë thirrje që të gjithë anëtarët e aleancës të paguajnë pjesën e tyre për shpenzimet e mbrojtjes.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme