Tre qytete të Maqedonisë shpallin epidemi të lisë së ujit

Në tre qytete të Maqedonisë Lindore – Koçan, Berovë dhe Pehçevë, është shpallur epidemi e lisë së ujit, ndërsa pritet që numri i të prekurve të rritet edhe më tej.

Megjithëse sëmundja është e pranishme gjatë tërë vitin, në këto qytete përhapja merr hov në këtë periudhë viti, transmeton Telegrafi.

Vitin e kaluar u regjistruan 10 mijë raste të lisë së ujit, ndërkaq vetëm në këto 18 ditë të këtij viti janë regjistruar 500 raste. Kjo sëmundje më së tepërmi i prek fëmijët. gjysma e të prekurve janë deri në moshën 6-vjeçare.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme