Trumpi nominon gjeneralin e pensionuar për sekretar të Mbrojtjes

Presidenti i zgjedhur amerikan Donal Trump ka njoftuar se do të nominojë për sekretar të mbrojtjes, gjeneralin e pensionuar James Mattis.

Trump e përshkroi Mattisin si njërin prej gjeneralëve më të mirë të Amerikës dhe ka shtuar se një njoftim zyrtar për këtë çështje do ta bëjë të hënën.

Një burim i afërt me Trumpin i ka thënë Fox News se vendimi i presidentit të zgjedhur për nominim të Mattisit ishte i befasishëm.

Mattis, 66-vjeçar, i njohur me nofkën “Qeni i tërbuar”, u pensionua nga ushtria në vitin 2013, pasi shërbeu si komandant i Komandës Qendrore të Shteteve të Bashkuara, transmeton Koha.net.

Emërimi i tij për Pentagon do të varet nga Kongresi, pasi ligji federal thekson se ushtarakët kanë të drejtë aplikimi për pozitë të shërbimeve civile shtatë vjet pas pensionimit.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme