Vdes ideatori i Bambit Tyrus Wong

Tyrus Wong, artisti që inspiroi krijimin e filmit të Disneyt “Bambi”, ka vdekur në moshën 106 vjeçare, raporton BBC.

 

Ai ka vdekur në shtëpinë e tij i rrethuar nga familja.

Pikturat e Wong kapën syrin e Walt Disenyt dhe u bënë baza e këtij filmi.

Pasi kishte studiuar artin, ai filloi të punojë me Disneyn më 1938, për të cilën bëri qindra vizatime për të krijuar iluzionin e lëvizjes.

Kur studio filmike filloi të punojë “Bambin”, ai kishte shkuar në shtëpi dhe kishte bërë disa piktura të një dreri në pyll.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme