VMRO-DPMNE-ja nuk do transformim të qetë të pushtetit

Kandidati i shumicës parlamentare për kryetar të Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, i ka kritikuar ashpër veprimet e VMRO-DPMNE-së për ta zvarritur seancën konstituive të Kuvendit.

Në intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, ai ka thënë se kjo zvarritje po bëhet për qëllime të ngushta partiake. Xhaferi ka fajësuar VMRO-DPMNE-në dhe presidentin Gjorge Ivanov për krizën politike në të cilën është futur Maqedonia pas zgjedhjeve parlamentare.

Deputeti i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) ka bërë me dije se VMRO-DPMNE-ja nuk është e interesuar për transformim të qetë të pushtetit. Sipas tij, ky subjekt politik është i interesuar të inskenojë situata të palakmueshme brenda parlamentit. Xhaferi i ka bërë thirrje Ivanovit t’ia japë mandatin shumicës parlamentare për formimin e institucioneve të reja.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme