Zaeev: Ivanov po i ndihmon Gruevskit për të mos e humbur pushtetin

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, i shoqëruar nga nënkryetarja Radmilla Sheqerinska, sot është takuar me ambasadoren e Gjermanisë, Kristine Althauzer, ambasadorin e Britanisë së Madhe, Çarls Garet dhe me ambasadorët e Spanjës dhe Holandës, Mats Stefanson dhe Vauter Plomp.

Në takim është shprehur shqetësimi për stagnimin e proceseve demokratike në Maqedoni, pas zgjedhjeve të 11 dhjetorit.

“Kishim zgjedhje kredibile në të cilat shumica e qytetarëve e mbështetën konceptin e një shoqërie, zhvillimit në Maqedoni dhe jetës cilësore. Të shndërruar në mandate deputetësh ata janë 67 deputet me të cilët është siguruar shumica e parlamentare dhe janë krijuar kushte për bisedime dhe formimin e Qeverisë së re. Gjorgji Ivanov shkakton krizë kushtetuese dhe le hapsirë Nikolla Gruevskit për provokime dhe dhunë me qëllim të

pengojë transferimin e qetë të pushtetit të cilin e humbi. E patjetërsueshme është që Ivanov menjëherë të jep mandatin për formimin e Qeverisë së re në Maqedoni në interes të qytetarëve dhe shtetit”, ka thënë Zaev, përcjell SHENJA.

Ai në këtë takim ka shtuar se nevojitet të vazhdojnë proceset demokratike në Maqedoni me qëllim formimin e Qeverisë reformuese, sipas pritjeve të qytetarëv

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme