Zbulohet emri i policit që mbolli 17 mijë rrënjë kanabis. Ja dosja

Oficeri i Policisë së Komisariatit Kolonjë, Edvin Meko, rezulton të jetë kultivues i drejtëpërdrejtë i lëndës narkotike, si edhe bashkëpunëtor me disa kultivues të tjerë në zonë, të cilët janë identifikuar nga një hetim i Prokurorisë së Korçës dhe ndaj të cilëve gjykata ka caktuar masën e sigurisë “arrest në burg”.

Oficeri i policisë, Edvin Meko, nëpërmjet familjarëve të tij, ka mbjellë dhe kultivuar disa parcela me kanabis në disa zona malore të Ersekës. Pranë parcelave të familjareve të tij kishin mbjellë lëndë narkotike edhe Krenar dhe Mariglen Nuredini. Oficeri i policisë u kishte dale garant këtyre dy personave se do t’i njoftonte në rast se do të kishte operacione policore në atë zonë.

Në fund të muajit Korrik, Prokuroria e Korçës siguron një informacion, në bazë të të cilit, në zonën ku operonin këta persona, ishin mbjellë sipërfaqe të mëdha me lëndë narkotike. Prokuroria e Korçës zhvilloi hetimet, në bazë të të cilave u krijuan dyshimet e provuara se punonjësi i policisë, Meko, bashkëpunonte me kultivuesit.

Në mesin e gushtit, ndërkohë që prokuroria Korçë po zhvillonte hetimet e saj, Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesa në Ministrinë e Brendshme, referon një informacion po për punonjësin Edvin Meko.

Pasi u sigurua informacioni i nevojshëm, në bazë të urdhërit të Prokurorisë, në datën 22 gusht 2016, u organizua operacioni për zbulimin dhe asgjësimin e parcelave në zonën, e cila ishte objekt i këtij hetimi të Prokurorisë.

Gjate operacionit, u faktuan dyshimet e krijuara nga ana e prokurorisë për kultivim e lëndëve narkotike, pasi aty u zbuluan në total rreth 17.500 rrënjë kanabis.

Prokuroria e Korçës vijoi hetimet për të identifikuar organizatoret dhe porositësit e lëndës narkotike.

Ne vijim të hetimeve, Prokuroria kërkoi caktimin e masës së sigurisë “arrest ne burg”, teë cilat u pranuan nga gjykata për shtetasit, si me poshtë:

Edvin Meko

Krenar Nuredini

Mariglen Nuredini

Jorgo Kristali

Gramoz Bejko

Dy personat e fundit (Kristali dhe Bejko) dyshohet se janë organizatorët dhe porositësit e lëndës narkotike të mbjellë në parcelat e të dyshuarve Nuredini.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme