Banorët e ishullit Sawu mbijetojnë nga shitja e kripës së detit

Banorët e një fshati në Indonezi, kanë zbuluar një mynyr shumë ekonomike për të mbvijetuar nga ana ekonomike.

Ato mbijetojnë duke shitur kripën e detit për konsum.

Banorët e ishullin Sawu e mbledhin atë pa asnjë lloj teknologjie, por në një formë mjaft të veçantë.Banorët kanë krijuar depozita me gjethe palme dhe më pas i ekspozojnë në diell.

Ata e hedhin ujin e detit në këta “kontenierë”, çdo dy ditë dhe pas avullimit, në fund të javës, mbledhin kripën e grumbulluar pas avullimit të ujit.

Mbledhja e kripës bëhet gjatë stinëve të thata, duke nisur nga prilli deri në dhjetor.Një familje, gjatë sezonit mund të prodhojë deri në 300 kg kripë dhe që më pas e shesin në një treg aty pranë. Çmimi i saj është 50 cent për kg dhe në një qytet pak më larg, ajo shitet dy herë më shtrenjtë.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme