BQE, optimiste për rritjen ekonomike në vitet e ardhshme

Banka Qendrore Evropiane (BQE) ka rritur lehtë parashikimin e saj për rritjen ekonomike për eurozonën në vitin 2016, por ka qenë më pak optimiste për vitin 2017 dhe 2018, njoftoi sot presidenti i institucionit monetar evropian, Mario Draghi.

“Një rritje e Produktit të Brendshëm Bruto (PBB) në zonën euro pritet në nivelin 1,7 për qind për vitin 2016”, theksoi Draghi.

“Në të njëjtin nivel parashikohet që të jetë rritja ekonomike në vitin 2017 (1,6%) ndërsa në vitin 2018 do të arrijë 1,7 për qind”, vazhdoi ai gjatë një konference për shtyp, transmeton atsh.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme