Gazeta ruse Sputnik : Senatorët amerikanë ndaluan projektin e Shqipërisë së Madhe

Gazeta ruse ‘Sputnik’ ka komentuar një letër të senatorëve amerikanë duke e konsideruar përmbajtjen e saj pro Nikolla Gruevskit dhe Serbisë, përcjell agjencia e lajmeve INA.

Sputnik në shkrimin e tij thekson se “Senatorët amerikanë ndaluan projektin e Shqipërisë së Madhe”.

Sipas portalit të Kremlinit, senatorët amerikanë kërkojnë direkt nga kreu i Departamentit të Shtetit të ndalojnë zbatimin e platformës shqiptare.

Gazetari dhe ish-korrespondenti Cvetin Çilimanov tha për Sputnik se “Ambasada e SHBA është me të vërtetë plotësisht u përfshirë në zhvillimet politike në Maqedoni dhe kjo nuk është e panjohur”.

Paratë shkojnë në organizimin e Organizatave Soros-it për Shoqëri të Hapur në Maqedoni, e cila është e lidhur ngushtë me Partinë Social Demokrate “, shpjegon Çilimanov.

Ai thotë se pret që ky hetim të zgjerohet në ambasadën në Shqipëri, ku ambasadori Donald Lu ka punuar në mënyrë të ngjashme me ambasadorin në Maqedoni, Jess Bailey. Pas disa hetimeve Departamenti i Shtetit thekson se paratë janë shpenzuar në mënyrë të rregullt. Këto përgjigje janë cilësuar të pakënaqshme nga senatorët. Sipas bashkëpunëtorit të Sputnik, senatorët po hetojnë edhe korespondencën private të ambasadorëve.

Ai vë në dukje se administrata e Trump ka kërkuar për të reduktuar në mënyrë drastike paratë që janë ndarë për Departamentin e Shtetit dhe USAID-it, dhe beson se hetimi i kërkuar nga republikanë kongresmenë është pjesë e të njëjtës përpjekje për të reduktuar hapësirën për abuzim politik të parave që ka kryer administrat e ish -Presidentit Obama, i cila ka ndihmuar partitë te majta.

“Unë shpresoj se efekti i hetimit do të jetë për të reduktuar ndikimin e ambasadës amerikane në Maqedoni. Nëse ky presion e çon ambasadorin të sillet në mënyrë të barabartë për të gjitha palët do ishte më mirë”, thotë Çilimanov.

Stevan Gajiç nga Instituti për Studime Evropiane tha për Sputnik se letra e senatorëve është një lajm i mirë për popullin serb në Ballkan, për shkak se kjo lëvizje në mënyrën më të drejtpërdrejtë tenton të pengojë projektin “Shqipërisë së Madhe”.

Sipas tij, senatorët republikanë paralajmëruan se ambasada amerikane në disa pjesë të botës kanë një politikë kundër asaj të shpallur e presidentit të ri amerikan.

“Senatorët amerikanë kërkojnë nga Departamenti i Shtetit për të vendosur rendin në shtëpi dhe se ambasadat nuk duhet të sillen ndryshe dhe se duhet të ndryshojë politika e SHBA-së në 25 vitet e fundit në Ballkan”, tha Gajiç.

Siç thotë ai, kjo ngjarje ka dërguar një mesazh shumë të fortë.

“Shqiptarët kanë marrë tashmë një karton të verdhë, në qoftë se nuk mund ta quajmë të kuqe, atë për ushtrinë e Kosovës. Unë mendoj se populli serb në Ballkan është pjekuria e elitës sonë dhe duhet të përfitojë nga këto zhvillime pozitive në skenën ndërkombëtare”, tha Gajiç për Sputnik.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme