Ky është arsenali bërthamor i botës (Foto)

Rusia dhe Shtetet e Bashkuara kanë midis tyre rreth 93% të të gjithë arsenalit bërthamor të botës, të cilin, sipas marrëveshjeve janë duke e reduktuar gradualisht.

Në BE vetëm dy vende kanë ardhmë bërthamore, Franca dhe Mbretëria e Bashkuar, por frika se amerika do ta mbyllë ombrellën e saj mbrojtëse për Europën mund të bëjë që të tjera vende të zhvillojnë potencialin e tyre bërthamor.

Rasti i Indisë dhe Pakistanit tregon se si konflikti dhe frika nga tjetri çojnë në rritje të arsenalit.

 

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme