Mediat ruse shkruajnë se Kosova u mundua ta korruptojë Papën me 10 milionë euro

Agjencia ruse e lajmeve Sputnik, shumë e afërt me Vladimir Putin, raporton, duke u bazuar edhe në disa media në Serbi, se shteti i Kosovës ka tentuar ta blejë njohjen e Vatikanit, duke ofruar një ryshfet prej 10 milionë eurosh, njofton Klan Kosova.

Sputnik për këtë çështje ka bërë një intervistë me Ambasadorin e Serbisë në UNESCO, Darko Tanaskoviq.

“Edhe nëse Papa Françesku udhëton për në Prishtinë, gjë që unë e vë në dyshim, sepse nga këndvështrimi ndërkombëtar Kosova vazhdon të mbetet pjesë e Serbisë, kjo nuk do të thoshte se Vatikani po e njeh Kosovën si shtet të pavarur”, ka thënë Tanaskoviq për Sputnik.

Këto lajme, rreth ofrimit të parave Vatikanit, kanë filluar pasi që Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, njoftoi se Papa e ka ndërmend të bëjë një vizitë në Kosovë dhe “ta njoh realitetin e ri në Ballkan”.

Por, Tanaskoviq thotë për Sputnik se këto deklarata të Thaçit nuk duhet të merren seriozisht.

Madje serbi, deklaron se shqiptarët kanë përdorur shenjtërimin e Nënës Terezë për të “prezantuar fytyrën e vet në Vatikan”.

Sputnik shkruan se 10 milionët do t’u jepeshin njerëzve të afërt të Papës, që më pas ata të lobonin tek ai për njohjen e Kosovës.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme