Merkel humbë zgjedhjet në Berlin

Sakte.net / e Hënë 19 Shtator / 09:54

Partia CDU e kancelares gjermane Angela Merkel, ka pësuar humbje historike në Berlin në zgjedhjet shtetërore, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Ajo është përjashtuar nga koalicioni qeverisës me Social Demokratët e qendrës së majtë.

Në anën tjetër, partia e djathtë anti-emigrante, Alternative for Germany (AfD), ka fituar dukshëm vota dhe do të hyjë në parlament.

CDU

Popullariteti i Merkel ka pësuar rënie pas vendimit që mori vitin e kaluar, duke pranuar më shumë se një milion emigrantë në Gjermani.

DCU-ja ka fituar 17.5% të votave, rezultati më i dobët ndonjëherë në Berlin.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme