Ministria e Punëve të Jashtme e Çekisë: Njohja ndaj Kosovës nuk tërhiqet!

Gjatë ditës së djeshme është përfolur në lidhje me mundësinë për tërheqjen e njohjës së Çekisë ndaj Pavarsisë së Kosovës, shkruan Gazeta Metro.


Ministria e Punëve të Jashtme e Çekisë, përmes një komunikate ka reaguar ndaj deklaratës së presidentit të Çekisë, i cili tha se do të përpiqet që të tërheqë njohjen ndaj Kosovës.

Në komunikatën e lëshuar nga kjo ministri, është thënë se njohja ndaj Kosovës nuk mund të tërhiqet pasi është e rregulluar me ligj (de jure).

“Ishte njohje de jure, domethënë një njohje e plotë dhe përfundimtare e shtetit në lidhje me të drejtën ndërkombëtare. Republika e Çekisë nuk ka pasur praktikë ndaj asnjë shteti që të tërheqë njohjen”, thuhej në komunikatë.

Në lidhje me tërheqjen e njohjes së këtij shteti ndaj Kosovës, presidenti i Çekisë kishte thënë pas ndeshjes së Kosovës dhe Çekisë në futboll, në të cilën fitues dolën tanët. 

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme