“On Kosovo Field” me refugjatët nga shteti që kërkon identitet

Albumi i PJ Harveyt, “The Hope Six Demolition Project”, është koleksion i këngëve të inspiruara nga udhëtimet që këngëtarja i bëri gjatë viteve 2011 dhe 2014.

Tani shënimet dhe fotografitë e Harveyt nga udhëtimi në Kosovë, si dhe poezitë e këngët, janë bërë inspirim për radiodramën pesëpjesëshe, “On Kosovo Filed”, pjesa e parë e se cilës është transmetuar të hënën, shkruan sot “Koha Ditore”.

Harvey nuk po e udhëheq këtë projekt e vetme; teksti është shkruar nga dramaturgu i njohur britanik Fen Kennedy, i cili ka vizituar Kosovën bashkë me producenten Nadia Molinari për të bërë hulumtime të tjera.

Kjo dramë sjell rrëfimin e një vëllai dhe motre, refugjatë kosovarë që jetojnë në Britani të Madhe, të cilët janë në proces të zbulimit të së kaluarës së trazuar të prindërve të tyre. Kennedy e ka përshkruar rëndësinë e formatit të dramës për BBC-në.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme