Rasti “Kumanova”: Zbardhen bisedat e Komandant Sulës me agjentët sekretë

Në seancën gjyqësore kundër njërit nga pjesëtarët e Grupit të Kumanovës, Sulejman Osmanit, alias Komandant Sula, që u zhvillua me dyer të mbyllura, prokuroria ka publikuar transkriptat e bisedave telefonike që janë zhvilluar mes Osmanit dhe agjentëve të Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim, në periudhën nga 21 prilli deri më 25 prill të vitit 2015.

Këtë, në një deklaratë për televizionin Alsat të Shkupit e ka bërë të ditur avokati i mbrojtjes Naser Raufi.

Bëhet fjalë për biseda të zhvilluara dy javë para ngjarjeve të përgjakshme në Lagjen e Trimave, ku humbën jetën tetë policë të Maqedonisë dhe 10 pjesëtarë të grupit të armatosur shqiptar.

Pala mbrojtëse insiston që dëshmitarët e propozuar, zyrtarë të lartë të BDI-së dhe VMRO-së, patjetër të paraqiten në gjykatë, pasi që sipas avokatit Raufi ata kanë njohuri shumë të rëndësishme për ngjarjet pasi kanë qenë të involvuar në zhvillimet e Kumanovës dhe Gushincës.

Në seancën e parë e cila u zhvillua me 21 tetor pala mbrojtëse propozoi si dëshmitarë liderin e BDI-së Ali Ahmeti, shefin e kabinetit të tij Artan Grubi, kryetarin e Komunës së Likovës Sadulla Durakun, ish-zv/ministrin e Brendshëm Zemri Qamili, ish drejtorin e DSK-së, Sasho Mijallkov dhe shumë funksionarë tjerë të lartë.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme