Serwer: Harrojeni BE-në pa e njohur Kosovën

Sakte.net / E shtune 17 Shtator 2016 / 10:14

Daniel Serwer ka thënë për gazetën “Blic” të Beogradit, seSerbia duhet ta kuptojë që pa enjohur pavarësinë e Kosovës nuk ka shanse të futet në BE.

Serbia duhet të kuptojë se nuk ka asnjë shans të bashkohet me BE pa pranuar, ose tani ose në të ardhmen, pavarësinë dhe sovranitetin e Kosovës e cila ka ‘de facto’ është njohur në marrëveshjen e Brukselit, e cila ishte nënshkruar nga Beogradi dhe Prishtina.

Vendet e BE-së e kanë njohurKosovën, dhe nuk do të lejojë që Serbia të bëhet anëtare, pa zgjidhjen e kësaj çështje. Serbia e ka gabim”, ka thënë Serwer.

Serwer ka folur edhe për marrëdhëniet me Rusinë, për të cilën ka thënë se të gjithë vendet evropiane kanë dëshirë ta kenë mike, duke përfshirë edhe ashingtonin. Por problemi, sipas Serwerit, qëndron te politikat agresive të rikthyera në rajonin e Ukrainës, Krime./albeu.com/

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme