Ushtaret e Kosovës

E diel, 13 Nentor 2016  –  Sakte.net  /

Femra kosovare po dëshmon se është e zonja për të shërbyer në FSK. Rekrutimi, shërbimi si dhe karriera bëhen në bazë të ligjeve dhe rregulloreve të cilat vlejnë për të gjithë pjesëtarët, e jo sipas kuotave

E do suksesin që e meriton. Nuk do kuota dhe as përkrahje gjinore. Është kjo Remzie Zeqiraj, e cila mban gradën major dhe është një nga oficeret e Zyrës për marrëdhënie me publikun në FSK.

Aktualisht në Forcën e Sigurisë së Kosovës (FSK) 206 femra mbajnë të veshur uniformën e ushtrisë. Ushtaraket në FSK mbajnë edhe pozita të rëndësishme në nivel komandues si oficere, komandante, zëvendëskomandante.

Kurse, gradat përfshijnë një kolonele, tri femra janë nënkolonel, katër majore, pesë kapitene, shtatë togere, dy rreshtermajore, dhjetë mbajnë gradën kapterë, dhjetë rreshter, 28 tetar si dhe 136 ushtare, shkruan sot Gazeta “Zëri”.

Stema e shtetësisë së Kosovës bukur në uniformën e ushtareve femra që me krenari i shërbejnë atdheut. Madje në Kosovë ka pasur rol kryesor në mbajtjen e familjes, sidomos në rastet kur kryefamiljarët ishin burgosur për shkak të aktivitetit të tyre politik.

Kjo vazhdimësi u reflektua kur një pjesë prej tyre u dëshmuan dhe si ushtare të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), e tani vazhdojnë misionin e tyre në FSK.

Remzie Zeqiraj mban gradën major, dhe është një nga oficeret e Zyrës për marrëdhëniet me publikun, e cila po ashtu është një nga femrat e para që veshi uniformën e ushtares./Gazta Zeri/

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme