Vulin ngreh zërin: Asociacioni të krijohet urgjentisht

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandër Vulin, ka thënë sot se Asociacioni i Komunave me shumicë Serbe (AKS) duhet të krijohet urgjentisht, në mënyrë që të ruhet stabiliteti politik, vazhdimi i negociatave, fuqizimi ekonomik i serbëve dhe kthimi i tyre në Kosovë.

Përndryshe, thotë Vulin besimi ndaj BE-së do minohet edhe më teje, pasi ajo është ndërmjetësuese në bisedimet e Brukselit dhe nuk do lëviz asgjë në këtë drejtim, transmeton lajmi.net.

Këto bisedime Vulin i bëri më ambasadorin austriak Johan Eigner, të cilin e ka falënderuar për angazhimin e KFOR-it në pjesën, si e ka quajtur ai, jugore serbe, shkruan blici serb.

Ambasadori austriak i ka thënë Vulinit, se marrëdhëniet bilaterale mes Serbisë dhe Austrisë karakterizohen nga dialogu intensiv politik, kontaktet e rregullta nga ana e zyrtarëve të lartë, bashkëpunimi për zhvillim ekonomik dhe të krijohen marrëdhënie të mira me Kosovën. /Lajmi.net/

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme