Intervista "Saktë"

Milena Harito ka rrëfyer eksperiencën e saj si pjesë e kabinetit të PS-së

4 ditë më parë

Ish-ministrja e Qeverisë Rama, Milena Harito ka rrëfyer eksperiencën e saj si pjesë e kabinetit të PS-së. E ftuar në emisionin e gazetarit, Roland Qafoku,

Dokumente arkivore me siglën “Tepër sekret” për Nënë Terezën

1 javë më parë

Dashnor Kaloçi   Publikohen disa dokumente arkivore me siglën “Tepër sekret” të nxjerra së fundmi nga Arkivi i Ministrisë së Punëve të Jashtme në Tiranë dhe

Historia e panjohur e tragjike e emigrantëve kosovarë në Shqipëri

2 javë më parë

Dashnor Kaloçi Publikohet historia e panjohur e tragjike e emigrantëve kosovarë në Shqipëri, e cila vjen nëpërmjet intervistës me studiuesin, shkrimtarin dhe historianin, Gani Ratkoceri,

Dokument i panjohur arkivor, mars 1962, ku ndodhet diskutimi i Enver Hoxhës i mbajtur në mbledhjen e Byrosë Politike

3 javë më parë

Dashnor Kaloçi  Publikohet një dokument i panjohur arkivor i nxjerrë nga Arkivi Qendror i Shtetit (fondi i ish-Komitetit Qendror të PPSH-së), që i përket muajt mars

‘Pse u rrit varfëria në Shqipëri më shumë se kudo gjatë pandemisë’ – flet Oviedo e Bankës Botërore

4 javë më parë

Ana Maria Oviedo, Ekonomiste e Lartë, e cila mbulon çështjet e varfërisë për Rajonin dhe Shqipërinë, tha se rritja ekonomike në dekadën e fundit është

Fjalimi i plotë, krejt çka tha sot Albin Kurti në Kuvend

1 muaj më parë

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka raportuar sot në kuvendin e Kosovës lidhur me procesin e dialogut. Ai ka paraqitur edhe kornizën mbi të cilën

Ditari sekret i Enver Hoxhës: Hrushovi si bandit e nxori jashtë Ramiz Alinë, në mënyrën më të poshtër…!

2 muaj më parë

Publikohen disa dokumente arkivore të nxjerra nga Arkivi Qendror i Shtetit në Tiranë, ku ndodhet ditari sekret i sekretarit të përgjithshëm të Partisë së Punës

Si u bë Zvicra kaq e pasur?

2 muaj më parë

Përveç çokollatës, djathit, orëve dhe thikave të ushtrisë, Zvicra shpesh është sinonim i pasurisë. Por, pse saktësisht është kaq i pasur ky vend i vogël

Kosova ka planin Bajden, nuk i duhet plani Makron! Çfarë është “projekti francez” dhe pse ai duhet të zgjojë shumë alarme në Prishtinë dhe në Tiranë

2 muaj më parë

Variacione të shumta diplomatike për temën Serbi-Kosovë vazhdojnë të luhen me intensitet në skenën diplomatike europiane. Më i fundit është një plan francez, për të

“Pasi filloi gjyqi, na kërkuan urgjent në Komitetin e Partisë, sapo kishte telefonuar Hysni Kapo dhe…”/ Dëshmia e ish-kryehetuesit

2 muaj më parë

Shteti i diktaturës së proletariatit në sistemin politik të periudhës së socializmit diktatorial inskenonte dhe propagandonte se kishte “zbuluar” armiq, tradhëtarë, sabotatorë, komplotistë e puçistë

1 2 3 53