Intervista "Saktë"

Historia e panjohur e tragjike e emigrantëve kosovarë në Shqipëri

3 muaj më parë

Dashnor Kaloçi Publikohet historia e panjohur e tragjike e emigrantëve kosovarë në Shqipëri, e cila vjen nëpërmjet intervistës me studiuesin, shkrimtarin dhe historianin, Gani Ratkoceri,

Dokument i panjohur arkivor, mars 1962, ku ndodhet diskutimi i Enver Hoxhës i mbajtur në mbledhjen e Byrosë Politike

3 muaj më parë

Dashnor Kaloçi  Publikohet një dokument i panjohur arkivor i nxjerrë nga Arkivi Qendror i Shtetit (fondi i ish-Komitetit Qendror të PPSH-së), që i përket muajt mars

‘Pse u rrit varfëria në Shqipëri më shumë se kudo gjatë pandemisë’ – flet Oviedo e Bankës Botërore

3 muaj më parë

Ana Maria Oviedo, Ekonomiste e Lartë, e cila mbulon çështjet e varfërisë për Rajonin dhe Shqipërinë, tha se rritja ekonomike në dekadën e fundit është

Fjalimi i plotë, krejt çka tha sot Albin Kurti në Kuvend

3 muaj më parë

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka raportuar sot në kuvendin e Kosovës lidhur me procesin e dialogut. Ai ka paraqitur edhe kornizën mbi të cilën

Ditari sekret i Enver Hoxhës: Hrushovi si bandit e nxori jashtë Ramiz Alinë, në mënyrën më të poshtër…!

4 muaj më parë

Publikohen disa dokumente arkivore të nxjerra nga Arkivi Qendror i Shtetit në Tiranë, ku ndodhet ditari sekret i sekretarit të përgjithshëm të Partisë së Punës

Si u bë Zvicra kaq e pasur?

4 muaj më parë

Përveç çokollatës, djathit, orëve dhe thikave të ushtrisë, Zvicra shpesh është sinonim i pasurisë. Por, pse saktësisht është kaq i pasur ky vend i vogël

Kosova ka planin Bajden, nuk i duhet plani Makron! Çfarë është “projekti francez” dhe pse ai duhet të zgjojë shumë alarme në Prishtinë dhe në Tiranë

4 muaj më parë

Variacione të shumta diplomatike për temën Serbi-Kosovë vazhdojnë të luhen me intensitet në skenën diplomatike europiane. Më i fundit është një plan francez, për të

“Pasi filloi gjyqi, na kërkuan urgjent në Komitetin e Partisë, sapo kishte telefonuar Hysni Kapo dhe…”/ Dëshmia e ish-kryehetuesit

4 muaj më parë

Shteti i diktaturës së proletariatit në sistemin politik të periudhës së socializmit diktatorial inskenonte dhe propagandonte se kishte “zbuluar” armiq, tradhëtarë, sabotatorë, komplotistë e puçistë

Transfertat ndërkombëtare, si qarkullojnë paratë e emigrantëve

4 muaj më parë

Hapja e ekonomisë shqiptare ndaj botës solli që në vitet e parat të tranzicionit rritje eksponenciale të këtij produkti. Jo vetëm tregtia e mallrave, e

Videolajm/ Gazetari i “Washington Times”: “Non Grada” për Berishën, akt korruptiv

4 muaj më parë

Në një intervistë ekskluzive për Çim Peka Live, Tod Ëood analist i Ëashington Post, ka dhënë variantin e tij pse ish-kryeministri Berisha u shpall non