Francë, sulmuesi i lindur në Paris

Prokurori francez kundër terrorizmit Francois Molins konfirmoi se autori i sulmit të së enjtes me armë zjarri kundër një stacioni policor të Parisit ka lindur në periferinë e kryeqytetit Seine-St-Denis.

Molins u shpreh se sulmuesi, 39 vjeçari Karim Cheurfi e mbushi makinën me armë, duke përfshirë një shotgun dhe dy thika të mëdha kuzhine. Autoritetet zbuluan se ai ishte mbështetës i IS-it.

“Një letër përkrahëse e Daeshit u gjet në makinën e sulmuesit, bashkë me letrat ku shënohen adresat e disa stacioneve policore të Parisit”, shtoi Molins.

IS-i u deklarua përgjegjës i sulmit të së enjtes kundër një stacioni policor afër bulevardit Champs Elysee, në të cilin u vra një polic dhe u plagosën tre të tjerë.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme