Vidhen 7 milionë dollarë vetëm për 3 minuta

Menjëherë pas mbarimit, CoinDash-i, Korporata Fillestare e monedhës (ICO) e 17 korrikut, ishte në telashe serioze.

Kompania, e cila lejon tregtimin e kriptokracisë popullore Ether (“njësia e parave” e platformës Ethereum), kishte vendosur për një raund të madh grumbullimi fondesh, me investitorët që kishin mundësinë të investonin në CoinDash me Etherin.

Kjo është një praktikë e mirë-krijuar e ngjashme me një IPO: Blini në një kompani tani në këmbim të shpërblimit më vonë.

Siç shpjegohet, në faqen e internetit të kompanisë, hakerat arritën të ndryshonin një hollësi të vogël, por të rëndësishme në faqen e internetit të CoinDash ashtu siç ishte planifikuar të fillonte ICO: Adresa e Portofolit të Ethereum.

Ky ndryshim ishte gjithçka që i duhej sulmuesit.

“Është për të ardhur keq që ne të njoftojmë se kemi pësuar një sulm hakimi gjatë ngjarjes sonë të Token Sale”, shpjegoi kompania. “Gjatë sulmit 7 milionë dollarë u vodhën nga një autor i panjohur”.

Gjithçka ka ndodhur brenda tre minutash.

Sidoqoftë, ata që dërguan Ether-t e tyre në adresën e gabuar, nuk mund të jenë tërësisht pa fat. CoinDash thotë se ende do të nxjerrë tollana për këdo që është mashtruar (për aq kohë sa ndodhi para se punonjësit e kompanisë të mbyllnin faqen e tyre pas zbulimit të hack).

CoinDash, nga ana e tij, arriti të rriste 6.4 milionë dollarë nga “kontribuesit e hershëm dhe pjesëmarrësit e bardhë” para se gjërat të shkojnë keqas.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme